O nás

Stručná charakteristika podniku

Podnik byl vybudován v letech 1939 – 1943 jako součást německého koncernu Carl Zeiss Jena pro účely montáže vojenských optických přístrojů. Nesl název „FEINAPPARATE-BAU“ (FAB).

Závod FAB v Teplicích neměl vlastní konstrukční kanceláře a celá hospodářská činnost byla usměrňována a řízena z Jeny, takže technické a administrativní vybavení podniku v roce 1945 bylo v tomto směru pro zavedení nových výrob naprosto nedostatečné.

Jediná, částečně zavedená výroba, byla výroba základních měrek, která však nebyla během 2. světové války výrobně plně vybudována. Změna z hlediska charakteru výroby nastala až v roce 1945 po osvobození, kdy Rudá armáda darovala závod našemu lidu.

Směr k obnovení mírové výroby byl tehdy v roce 1945 stanoven takto:

  1. využít hotových součástek a bývalé válečné výroby pro nové rekonstrukce civilních optických přístrojů (dalekohledy, lupy, atd.)
  2. konstrukčně připravit novou výrobu přesných měřicích přístrojů optických a mechanických podle programu C. Z. Jena, které se před válkou do ČR dovážely. Přednostní zaměření bylo však pro mechanické měřicí přístroje.

Závod vedla z počátku tříčlenná národní správa jmenovaná ministrem průmyslu, z nichž dva národní správci byli vojáci z povolání a třetí civilní, ze skupiny pracovníků MEOPTA Přerov.

Pro získání hospodářské základny bylo programové zaměření podle bodu 1 a 2 doplňováno opravami a dodávkami nových vojenských optických přístrojů pro Československou lidovou armádu a i přístroje vyráběné pro vývoz, převážně z rozpracované válečné výroby a různé drobné zakázky.

Začlenění závodu do podniku MEOPTA Přerov v roce 1945 – 1946 zapříčinilo, že programové zaměření – dle bodu 2 – bylo do jisté míry zatlačeno, zpomaleno a do roku 1949 se dostala do popředí výroba spotřebního zboží z oboru foto-kino a jiných optických výrobků.

V roce 1949 byla likvidována hlavní část spotřební výroby a SOMET se stal samostatným národním podnikem se zaměřením na výrobu přesného strojírenství.

Podle § 23, odst. 1, dekretem č. 100/1945 ve znění článku 2 zákona č. 114/Sb. byl tedy závod SOMET vyčleněn z majetkové podstaty n. p. MEOPTA Přerov spojených závodů pro jemnou mechaniku.

Od té doby převládá v n. p. SOMET Teplice výroba měřidel geometrických veličin, která také znamenala v dalších letech velký vzestup.

Od roku 1950, kdy se závod stal samostatným podnikem, přešla výroba postupně z profesního uspořádání na systém předmětně uspořádaných středisek. Během dalších let byla v podniku zřízena jednoúčelová střediska pro tento výrobní program: posuvná měřítka, mikrometrická měřidla, otočné hroty, páčková měřidla, základní měrky, kalibry a optická měřidla.

V rámci zajišťování oprav a generálních oprav strojů zahraničního původu bylo v roce 1959 zřízeno středisko generálních oprav souřadnicových vrtaček.

V roce 1959 byla zvládnuta výrobní a kvalitativní problematika výroby měřidel délek a úhlů natolik, že odbytové požadavky externích odbytových organizací byly kryty v plném rozsahu.

Za této situace bylo přikročeno k osvojování výroby náročnějších druhů měřidel s vyšší společenskou produktivitou mechanizačního charakteru. S přihlédnutím k rozhodujícímu vlivu v celostátním rozsahu ve výrobě měřidel byla n. p. SOMET v roce 1955 přidělena technická gesce ve funkci oborového střediska měřidel.

Od roku 1961 tvořil výrobní program podniku kromě komunálních měřidel i měřidla speciální.

Po organizační stránce došlo k 1. 4. 1958 v souvislosti s reorganizací národního hospodářství (zrušení hlavních správ a vytvoření oborových podniků) k začlenení podniku SOMET do VHJ ZJŠ Brno dle výnosu MPS č. j. M/340/58 z 10. 3. 1958.

K 1. 7. 1965 byl podnik dle zřizovacích listin TST vydaných MVS 22. 6. 1965 pod č. j. M/10660/65, vyčleněn z VHJ ZJŠ Brno a začleněn do Trustu podniků TST, Praha.

Rozhodnutí ministra všeobecného strojírenství č. 15/1979 z 21. 12. 1979 byla s účinností od 1. 1. 1980 zřízena státní hospodářská organizace s názvem:
Továrny strojírenské techniky, koncern se sídlem v Praze, do které patří náš podnik s názvem:
Továrny strojírenské techniky, koncernový podnik SOMET Teplice.

Spolupráce s výzkumnými ústavy strojírenské technologie a VÚVL Brno, spolu s vysokou kvalifikací zaměstnanců se projevuje zaváděním stále nových výrobků těchto druhů: posuvná měřidla, mikrometrická měřidla, pevná měřidla, číselníkové úchylkoměry a seřizovací přístroje.

Postupně vybudovaná tradice vysoké kvality a přesnosti zaručuje jako jeden z rozhodujících činitelů i finální strojírenskou výrobu ve VHJ TST Praha.

Tyto vlastnosti umožnily poměrně rychlů nárůst podílu vývozu, realizovaný přes PZO Strojimport. Výrobky se značkou SOMET jsou vyváženy do 62 zemí světa.